Dreamstime


Earn up to $7500 for one sale!

Thursday, November 9, 2017

How to Manage Your Monkey: How to Manage Your Monkey: How to Save Money on Groceries, Part One

One of the biggest expenses most families have that can be controlled, at least a little bit, is food.

The first step in getting a handle on your food expense is to make a list.  Not just any list to start with, but a master list of all you buy at the grocery store.

Start out by using a spreadsheet program like Excel or Google Sheets.  List all the food products you buy.  One way to do this is by gathering up all the receipts you have from previous trips to the grocery store.

You might want to set these up by categories like baking, breakfast, etc.

Then, make columns for each grocery store you would normally shop at.  If you always shop at one place and would not consider shopping at another, then there is no need to complicate things.  But, if you do shop several stores, make a column for each one.

Slowly build your master list by listing the prices charged by each store, as you learn what the prices are.

When we lived back in South Carolina, there was one store named Ingle’s that asked people to take the Ingle’s challenge.  That is, compare their prices with what you would spend at other stores.  Usually, Ingle’s would win.

Each time you shop, add to your list. When you are ready to go shopping, make your shopping list from the master list choosing which store will give you the most savings on the items you need.

If you would like for me to pray for you, please drop me an e-mail by clicking prayer.



Please Visit My Child Bride Suzanne's Blog


I respond to all approved comments on this blog, ideally within 24 hours.  Please check back here for a response to your comment.  Thank you!

Please be advised that all the information in this course is provided to educate, enlighten, and broaden your views in life.  The information provided is not a substitute for medical, legal, dietary, financial/accounting, or religious professionals.  Always consult a professional before you act on any of the information you find in this course. 


Do you have a frugal recipe?  Please e-mail it to me.

Help us reach 1,000 YouTube subscribers. Please watch some of our videos. If you like them, please subscribe. Also, please share our YouTube information with your friends.  We thank you so much for all your help. 

Disclaimer: The opinions or advice listed in this blog or website should be used as a place to start only. It is not a substitute for the use of a professional.

 Please be sure to consult your attorney, accountant, and/or other professionals with any specific questions. There is no one right answer to any business question that will cover all circumstances.

Notice: This post may  contain affiliate links. If you click a link and make a purchase, we may financially benefit from your transaction. Thank you for your support!

2 comments:

  1. Great advice. Right no I feel like the grocery expert. I got a 21 pound turkey for $1.32.The grocery store in the next town had them for 39 cents a pound and they take the competitior's coupon of $7 off any turkey :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sounds like ya dun good. Have a blessed week.

      Delete

All comments are moderated to help avoid any problems.

I appreciate your comments and will respond as soon as possible. I respond to all comments here on this blog.

Thank you for visiting and taking the time to comment. Have a blessed day!